Як потрібно читати Біблію?

  • Оцініть матеріал!
    (1 Голосувати)

Коли ви приходите в гості і вам показують сімейний фотоальбом, то вам не обійтися без деяких додаткових коментарів, які допомагають правильно орієнтуватися у змальованих обличчマх. Адже сімейний архів є надбанням даного сімейства, так що людина стороння може і не розібратися тут самостійно. Біблія була написана для обраного народу, спадкоємцем якого після пришестя у світ Господа і Спасителя став народ Божий, тобто Церква Христова. Біблія є книга Церкви. І тому розуміти її треба так, як розуміє її сім'я, якій вона належить, тобто Церква.

Але спочатку поміркуємо ось про що. Сьогодні кожна людина може придбати Біблію, відкрити її і почати читати. Що ж потрібно для того, щоб це читання призвело до позитивного результату, стало спасительним? І чи можна читати Біблію так, як читають звичайну книгу?

Біблія є книга Божественна, це звернене до нас Слово Боже. Але до правильного розуміння цього Слова треба себе підготувати. Якщо ми відкриваємо священні сторінки де-небудь в метро або в автобусі, якщо намагаємося проникнути в їхній зміст наспіх або без зусиль, то швидше за все не зрозуміємо нічого. Тут потрібна внутрішня підготовка, певний духовний настрій.

Святі отці вчать, що читанню Біблії повинна передувати молитва - концᄉнтрація духовних і розумових сил для того, щоб «охолонути» від гарячки повсякденного життя, звільнитися з полону емоцій, пристрастей, переживань. «Читання твоє нехай буде в тиші, яку ніщо не порушує», - переконує преподобний Ісаак Сирін. Стародавні монахи читали Писання потроху, вголос, намагаючись максимальним чином зосередитися на сенсі тексту біблійного. У єгипетських монастирях IV століття ченці заучували біблійні тексти напам'ять, постійно повторюючи їх про себе протягом усього дня. А великий російський святий XIX століття преподобний Серафим Сарᄒвський говорив, що розум християнина повинен «плавати» в словах Писання.

Читаючи Біблію, потрібно з готовністю сприймати її не тільки розумом, але й серцем. Читати Біблію слід неспішно. Не потрібно поглинати розділ за розділом, прочитуючи по кілька сторінок без зупинки. «Коли читаєш Божественне Писання, не то май на увазі, щоб тільки прочитати лист за листом, - говорить преподобний Никодим Святогорець. - Але з роздумами вникай у кожне слово ». Найкраще читати не більше одного розділу в день, роздумуючи над прочитаним. Дуже важливо помヨчати в Священному Писанні незрозумілі слова, записувати нові для нас вислови, з тим щоб згодом, звернувшись до тлумачення або за допомогою освіченої людини, знайти відповіді на запитання, які виникли при читанні Слова Божого.

Читаючи Біблію, ми входимо в спілкування з Богом, пізнаємо Його, встановлюємо особистий зв'язок з Творцем. Тому читання Біблії є не тільки раціональним, а й глибоко духовною вправою.

У залежності від рівня знань, освіти, життєвого досвіду в людини складається своє сприйняття і розуміння теᄎсту біблійного. У цьому прихована певна небезпека. З одного боку, індивідуальна робота зі Словом Божим зігріває в нас релігійне почуття, зміцнює нашу віру. Але з іншого боку - ми не застраховані від помилок, коли, читаючи Біблію, здатні через незнання, відсутності досвіду і відповідної освіти прийти до неправильних висновків.

У зв'язку з цим виникає питання: а чи існує безпомилковий критерій для правильного розуміння Священного Писання? Церква стверджує: оскільки Біблія є книга народу Божого - Церкви, то загальноцерковне розуміння і містить у собі той критерій, звіряючись з яким, можна уникнути помилок.

Чому ж загальноцерковне розуміння Біблії безпомилкове, а індивідуальне може обернутися помилкою?

Біблія є Богонатхненною книгою, написаною за Божественним натхненням, і, щоб проникнути в зміст Божого послання до світу і людини, потрібно мати Духа Святого у своєму серці.

Люди знаходяться на різній відстані від Бога. Один стоїть ближче, а другий - далі. Один має великі дари Духа Святого, а інший цих дарів не має. Але відомо: ᄇ Церкві як громаді віри живе і діє той же Божественний Дух, який вселяв древнім біблійним авторам богонатхненні тексти. І тому Церква, маючи на собі цей Дух, здатна безпомилково осягати Слово Боже. Це вседостатнє тлумачення Святого Письма міститься, звичайно, не в індивідуальних висловлюваннях тих чи інших церковних діячів, нехай навіть найосвіченіших і авторитетних. Безпомилкове розуміння Слова Божого зберігається в церковному вченні, яке формується на підставі Святого Письма, належить Церкві і передається в лоні її з покоління в покоління. Таким чиᄑом, Церковне віровчення, засноване на Слові Божому, є за своєю суттю обширний коментар до Слова, навіяний силою Святого Духа.

З якою урочистістю, з якою величавістю відбувається в Церкві читання Священного Писання! В один з найважливіших моментів богослужіння Слово Боже урочисто виносять на середину храму. Перед тим, як проголосити текст під час Божественної літургії, священик читає особливу молитву, в якій просить Господа допомогти всім присутнім зрозуміти сенс читаного. Диякон виголошує: «Премудрість. Будьмо уважні», - підкреслюючи тим самим, що Слово Боже несе особливу мудрість людям, і сприймати його потрібно з особливою увагою. Після прочитання біблійних текстів за літургією слідує проповідь, яка сприяє правильному розумінню церковних Божественних істин.

Вслухаючись у слова Святого Письма, ми стоїмо з похиленою головою, готові до прийняття Слова Божого. Вслухаючись у вічні дієслова Божественного Одкровення, ми розлучаємося на час зі світом і занурюємося в себе. Бо Слово Боже, за свідченням апостола, своєю дією подібне до «меча духовного» (Еф.6.17), здатноᄐу розсікти людське єство, відокремити правду від неправди, світло від темряви, добро від зла. Слово Боже має колосальну силу духовного впливу на людину. І дуже важливо, щоб, слухаючи це Слово, ми вбирали істину, яку Дух Святий передав древнім авторам Біблії і яку дотепер подає Церкві Христовій, громаді віри.http://www.earthflora.ru/mastif.html

Патріарх Кирило (Гундяєв)

теги

Схожі матеріали (за тегом)

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі