ДО ДНЯ ТРІЙЦІ: колінопреклонні молитви українською мовою

  • Оцініть матеріал!
    (2 голосів)

З року в рік за вечірньою службою свята Трійці (за Уставом вона відбувається відразу після недільної Літургії) звучать колінопреклонні молитви. Вперше після свята Пасхи все церковне зібрання молитовно схиляється перед Богом. Єпископ або священик у відкритих Царських врат читає довгі молитви.  

Пропонуємо тексти молитв українською мовою

  

Молитва перша

Всі стають на коліна та схиляють голови (ченці та духовенство знімають головні убори) і уважно слухають молитви. Священик же, стоячи на колінах у Царських вратах обличчям до народу і тримаючи в руці запалену свічку та квіти, читає голосно (щоб чули всі), зі зворушенням і не поспішаючи цю молитву першу:

Пречистий, Нескверний, Безначальний, Невидимий, Неосяжний, Недослідимий, Незмінний, Непереможний, Неперевершений, Безмірний, Незлобивий Господи, Єдиний, що маєш безсмертя і в світлі живеш неприступному, що створив небо і землю, море і все, що існує в них; перш, ніж попросимо, всі наші прохання задовольняєш, — Тебе благаємо і Тобі молимося, Владико Чоловіколюбче, Отче Господа нашого Ісуса Христа, що заради нас, людей, і задля нашого спасіння зійшов з небес і прийняв тіло від Духа Святого і Марії Приснодіви, преславної Богородиці; що спочатку словами навчав, а згодом і ділами показав, коли спасительні страждання витерпів, і навчив нас, смиренних, грішних і недостойних рабів Своїх, моління приносити Тобі, схиливши голови й коліна, за прощення провин наших і несвідомість людей. Сам, многомилостивий і людинолюбний, вислухай нас, в який би день ми не взивали до Тебе, а особливо в день цей п’ятдесятий, в який після Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа на небеса, коли Він сів праворуч Тебе, Бога і Отця, послав на святих Своїх учеників і апостолів Пресвятого Духа, що спочив на кожному з них, — і сповнилися всі невичерпної благодати Його, і стали говорити різними мовами про велич Твою і пророкувати. Ось і нині вислухай та пом’яни нас, смиренних і осуджених, що молимося Тобі, і визволи з гріховного полону душі наші ради милости Твоєї. Прийми нас, що припадаємо до Тебе і взиваємо: ми згрішили. Від народження ми належимо Тобі, від утроби матері нашої Ти єси Бог наш, але тому, що дні життя нашого минають у суєті, ми позбулися Твоєї допомоги і не маємо жодного виправдання. Проте, уповаючи на милосердя Твоє, благаємо: гріхів молодости і несвідомости нашої не поминай, і від таємних гріхів наших очисти нас; не відкинь нас у час старости, коли зменшуватиметься сила наша, не залиши нас; перш, ніж ми у землю повернемося, сподоби нас до Тебе повернутися; зглянься на нас Своїм благоволінням і благодаттю; вимірюй беззаконня наші милосердям Своїм, протистав безодню Своїх щедрот безлічі гріхів наших. Споглянь з висоти святої Твоєї, Господи, на присутніх людей Твоїх, що очікують від Тебе багатої милости. Відвідай нас благовістю Своєю, пом’яни нас у щедроті Своїй, врятуй нас від насильства диявола; утверди життя наше святими Твоїми і священними законами. Ангела, вірного охоронителя, пристав до людей Твоїх; усіх збери у Царство Твоє; даруй милість усім, що уповають на Тебе; відпусти їм і нам гріхи, очисти нас дією Святого Духа Твого і зруйнуй супротивні підступи ворожі.

Читає також і цю молитву:

Благословенний Ти, Владико Боже Вседержителю, що освітив день промінням сонячним і ніч осяяв зорями палаючими, що сподобив нас пройти довготу дня і наблизитися до початку ночі. Вислухай молитви наші й усіх людей Твоїх і, всім нам простивши вільні і невільні гріхи, прийми вечірні наші молитви і пошли багатство милости і щедрот Твоїх на насліддя Твоє. Оточи нас святими ангелами Твоїми, озброй нас правдою Твоєю, збережи нас істиною Твоєю, охорони нас силою Твоєю; визволи нас від усякої небезпеки та підступів ворожих. Даруй нам і вечір цей з наступною ніччю перейти у досконалості, святості, мирі, без гріха, без спокус, без примар, як і всі наступні дні життя нашого, за молитвами Святої Богородиці і всіх святих, що від віку Тобі угодне вчинили.

 

Молитва друга

Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти, що за життя наше, перебуваючи з нами, мир Свій завжди подаєш вірним, дар Пресвятого Духа у невід’ємному спадкоємстві. Особливо ж сьогодні Ти благодать цю явно зіслав Своїм ученикам і апостолам і уста їхні утвердив вогняними язиками так, що через них весь рід людський богопізнання сприйняв рідними мовами своїми, і ми просвітилися сяйвом Духа та від омани, немов від темряви, визволилися, і чуттєвих та вогняних язиків даром і надприродною дією навчилися вірувати в Тебе і славити Тебе як Бога, з Отцем і Святим Духом, в єдиному Божестві, силі та владі. Ти, Отцеве Сяйво, Істоти і Єства Його незмінний і непорушний Образ, Джерело премудрости і благодати, відкрий і мені, грішному, вуста і навчи мене, як належить і про що слід молитися. Ти бо знаєш велику безліч гріхів моїх, але милосердя Твоє переможе їх безмірність. Ось бо зі страхом стою перед Тобою, в глибину милости Твоєї ввергнувши відчай душі моєї. Ти, що все творіння невимовною силою премудрости спрямовуєш, направ життя моє. Ти, затишне пристановище охоплених бурею спокус, покажи мені шлях, яким маю іти. Духа премудрости Твоєї подай помислам моїм, Духа розуміння безумству моєму даруй, Духом страху Твого осіни мої вчинки, Духа праведного віднови у мені і Духом Владичним утверди безсумнівними думки мої, щоб я, повсякдень Духом Твоїм Благим наставлюваний, сподобився виконувати заповіді Твої і про Твоє завжди пам’ятав славне пришестя, коли всі ми дамо відповідь про вчинене нами. І не допусти, щоб я спокусився тлінною красою світу цього, але зміцни у мені прагнення майбутніх скарбів. Ти бо, Владико, сказав, що коли хтось попросить що-небудь в ім’я Твоє, то неодмінно отримає від Твого Співвічного Бога і Отця. Тому і я, грішний, у день пришестя Святого Твого Духа, молю Твою благість: все, що просив я, даруй мені для спасіння. Так, Господи, всякого благодіяння багатий і благий Подателю, Ти вельми щедро подаєш усе, що просимо. Ти прощаєш і милуєш, бо став тілесної природи нашої спільником в усьому, крім гріха, і до тих, що схилили перед Тобою коліна, милосердно нахиляєшся, подаючи очищення гріхів наших. Вияви ж, Господи, щедрість Твою до людей Твоїх; почуй нас із Неба святого Твого; освяти нас силою спасительної правиці Твоєї; захисти нас покровом крил Твоїх і не відкинь творіння рук Твоїх. Проти Тебе єдиного ми грішимо, але й Тобі єдиному служимо; не вміємо ні кланятися богу чужому, ані простягати руки наші, Владико, до бога іншого. Відпусти нам гріхи і, прийнявши наші коліновклонні моління, подай усім нам руку допомоги; прийми молитву всіх, як приємне кадіння, що приноситься у Твоєму преблагому Царстві.

Священик читає також і цю молитву:

Господи, Господи, що зберіг нас від усякої стріли, що настигає вночі, прийми жертву вечірню — підношення рук наших. Сподоби нас час нічний бездоганно пройти, не зазнавши лиха, і визволи нас від усякого збентеження та страху, що від диявола на нас приходять. Даруй душам нашим зворушення і помислам нашим — піклування про іспит на страшному і праведному Суді Твоєму; розіпни страхом Твоїм тіла наші й умертви земні члени наші, щоб у тиші сну ми просвітилися спогляданням майбуття Твого. Віддали від нас усякі марення непотребні і хтивість згубну. Підійми ж нас від сну в час молитви зміцненими у вірі і успішно виконуючими заповіді Твої.

 

Молитва третя

Вічноплинне, животворче і просвітительне Джерело, співвічна з отцем творча Сило, що все провидіння спасіння людського чудово здійснив, Христе, Боже наш. Ти розірвав нерозривні пута смерти, розбив засуви пекла і безліч лукавих духів подолав. Ти приніс Себе у непорочну жертву, пречисте тіло Своє віддавши, вільне від усякого гріха і неприступне для нього, і ради цього страшного і несказанного священнодійства життя вічне нам дарував. Ти до пекла зійшов і, кайдани вічні розірвавши, тим, що в темряві перебували, вихід показав; началозлобного ж і глибинного змія богомудрою принадою зловив і, оковами мороку його зв’язавши у безодні пекла та у невгасимому вогні, незміримо могутньою силою у безпросвітній пітьмі замкнув. О великоіменита Премудросте Отцівська. Для тих, що зазнають нападів ворожих, Ти великим Помічником став і просвітив тих, що сидять у темряві та тіні смертній. Ти — вічної слави Господь і Отця Всевишнього улюблений Син, споконвічне Світло від споконвічного Світла, Сонце Правди. Вислухай нас, що молимося Тобі, і упокой душі рабів Твоїх, раніше спочилих отців і братів наших та інших родичів за плоттю, і всіх близьких у вірі, яких і пам’ять звершуємо нині, бо у Тебе влада над усіма, і в руці Своїй Ти утримуєш усі кінці землі. Владико, Вседержителю, Боже отців і Господи милости, Творче роду смертного і безсмертного й усякого єства людського, що з’являється на світ і знову відходить; Сотворителю життя і кончини, перебування тут і преставлення в інший світ, що роки життя визначаєш і час смерти призначаєш, зводиш до пекла і звідти виводиш, зв’язуєш неміччю і в силі від неї звільняєш; теперішнє, як це потрібно, влаштовуєш і майбутнє до корисного спрямовуєш; смертним жалом уражених, надією на воскресіння звеселяєш. Владико всіх, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, Ти Сам у цей останній і великий спасительний день свята П’ятдесятниці відкрив нам таїну Святої, єдиносущної, споконвічної, неподільної і незлитної Тройці та явлення і пришестя Святого і животворчого Духа Твого, що Його у вигляді вогняних язиків на святих Своїх апостолів вилив і благовісниками їх зробив благочесної нашої віри та сповідниками і проповідниками істинного богослів’я вчинив. Ти в це вседосконале і спасительне свято умилостивлювальні молитви за тих, що в пеклі утримуються, зволив приймати, велику надію на послаблення їхнього смутку і втіху від Тебе подаючи нам. Вислухай нас, смиренних рабів Твоїх, що молимося Тобі, і упокой душі рабів Твоїх, раніше спочилих, у місці світлому, у місці квітучому, у місці прохолоди, де немає ні недуги, ні журби, ні зітхання, і осели їх в оселях праведних, миру і полегшення сподоби їх. Бо не мертві хвалитимуть Тебе, Господи, ані ті, що в пеклі перебувають, насміляться сповідання принести Тобі, але ми, живі, благословляємо Тебе і молимо, і умилостивлювальні молитви та жертви приносимо Тобі за душі їхні.

Читає священик також і цю молитву:

Боже великий і вічний, Святий, людинолюбний, що сподобив нас у час цей стати перед неприступною Твоєю славою для оспівування і похвали чудес Твоїх. Змилуйся над нами, недостойними рабами Твоїми, і даруй благодать, щоб зі смиренням та з упокореним серцем приносити Тобі трисвяте славослів’я і подяку за великі Твої благодіяння, які Ти зробив і завжди чиниш нам. Пом’яни, Господи, неміч нашу і не погуби нас із беззаконнями нашими, але сотвори велику милість з нами, смиренними, щоб ми, позбувшись гріховної темряви, у світлі правди ходили і, зодягнувши зброю світлоносну, залишалися неушкодженими від усяких підступів лукавого та зі сміливістю за все прославляли Тебе, єдиного істинного і чоловіколюбного Бога. Твоє бо воістину велике і справжнє таїнство, Владико всіх і Творче: дочасна смерть і розпад, а потім — воскресіння й упокоєння навіки. Тобі подяку за все приносимо: за наше з’явлення у світ цей і за відхід з нього, за Твою вірну обіцянку, на яку надіємось, нашого воскресіння і життя нетлінного, що його отримаємо під час майбутнього другого пришестя Твого. Ти бо єси воскресіння нашого первісток, і тих, що жили, нелицемірний та людинолюбний Суддя, і гідних нагороди Владика і Господь. Ти прийняв, з надмірної любови до нас, плоть і кров нашу, щоб випробувати їх, і, наші гріховні пристрасті бажаючи вгамувати, добровільно страждання зазнав із безмежного милосердя Твого. Ти, перетерпівши спокусу, позбувся її, та Своїм, визначеним волею Божою і добровільно взятим Тобою задля спасіння людей стражданням, Ти, як і обіцяв, став Помічником нам у випробуваннях та спокусах, піднявши нас до Своєї безстрасности. Прийми ж, Владико, благання і молитви наші, і упокой усіх і кожного з нас, отців, матерів, дітей, братів, сестер, друзів та родичів усіх, і душі всіх, що спочили у надії на воскресіння і життя вічне; імена їх запиши у Книзі Життя й осели їх на лоні Авраама, Ісаака та Якова, в країні живих, у Царстві Небесному, в раю насолоди, вводячи всіх у святі оселі Твої за посередництвом світлих ангелів Твоїх, воскрешаючи разом і тіла наші в день, який призначив Ти згідно зі святою і правдивою обітницею Твоєю. Бо ж смерти не існує, Господи, для рабів Твоїх, коли ми покидаємо тіла наші і до Тебе, Бога нашого, відходимо, бо це лише перехід від жалюгідного життя до кориснішого і солодшого, до заспокоєння і радости. А коли у чомусь і згрішили ми перед Тобою, — милостивий будь до нас і тих, що відійшли: бо немає жодного чистого перед Тобою від скверни, хоч би й життя його тривало один день, тільки Ти один, Господь наш Ісус Христос, був на землі безгрішним, і через Тебе всі ми милість і відпущення гріхів отримати надіємось. Тим-то й нам і їм як благий та Людинолюбець полегши, відпусти і прости гріхопадіння вільні й невільні, свідомі і несвідомі, явні і приховані, що вчинили ми ділами, помислами, словами і всіма нашими звичками та порухами. Тим, що відійшли від нас, визволення і полегшення даруй, а нас, що тут перебуваємо, благослови, і дай благий та мирний кінець життя нам і всім людям Твоїм, милости та чоловіколюбства Твого безодню відкриваючи нам у час страшного і грізного Твого пришестя, і Царства Твого достойними бути нас вчини.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі