Чи можна їсти яблука до Спаса і купатися після Іллі?

  • Оцініть матеріал!
    (0 голосів)

З багатьма православними святами пов'язані народні вірування. Наприклад, вважається, що після свята пророка Іллі (2 серпня) не можна купатися у відкритих водоймах, а до свята Преображення (19 серпня) необхідно утримуватися від вживання в їжу яблук. Що ж робити з ранніми сортами яблук, і, невже в «оксамитовий» сезон відпочинок на воді протипоказаний?

На ці питання відповідає викладач Київської духовної академії і семінарії протоієрей Костянтин Курбанов.

Заборон на те, щоб не споживати яблук до свята Преображення не може існувати, тому що величезна кількість урожаю в такому випадку пропадало б. Особливо в Криму. Уявляєте, там всі яблука вже дозріли і вони всі повинні пропасти тому, що їх не можна їсти.

У чому ж тут річ? А справа в тому, що це встановлення стосувалося винограду, причому це було в Греції. Там вважалося благочестивим, щоб початки винограду були спочатку принесені для євхаристійного вживання в Церкву, а тільки потім цей виноград споживався у їжу. Саме це і є тією причиною, по якій такий звичай був встановлений у Греції, а потім потрапив і до нас.

Початки винограду, який дозрівав до цього часу, приносили для церковного євхаристичного вживання, з нього вижимали сік і робили церковне вино. І тільки коли найкращий урожай віддали Церкви, все інше вживали в їжу. Цей звичай був зафіксований в церковних правилах.

До яблук це не відноситься, тому що з них не роблять церковного вина, але чому цей звичай у нас з'явився дуже важко сказати. Є різні припущення з цього приводу, але справжнього конкретного церковного встановлення, заснованого на благочестивих традиціях, немає.

Заборона на купання після Пророка Іллі - народні вигадки

Заборона купання у відкритих водоймах після свята пророка Іллі - це навіть не забобони, а всього лише народні вигадки. І ніяким чином це не може бути пояснено та обгрунтовано.

Головне для православних, які відпочивають на річці або на морі - це благочестя. Вони повинні виглядати цнотливо і, звичайно ж, намагатися перебувати, наскільки це можливо, подалі від місць розгнузданого відпочинку.

У кожного є своя церковна совість і кожен розуміє, де він може знаходитися, а де ні.

Безумовно, пляжі - це не саме цнотливе місце. І, звичайно, було б добре, якби церковна громадськість подбала про створення окремих місць купання для людей, які думають про ニнотливість, але поки цього немає, то треба самому про це думати.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі