Сімейний бюджет або Як управляти фінансами в родині?

  • Оцініть матеріал!
    (1 Голосувати)

Фінансова сфера – часто є питанням дискусії молодят та навіть сімейних пар з досвідом. Не рідко саме відмінності у поглядах на фінанси, різні підходи до грошей та управління ними стають підґрунтям для проблем та родинних конфліктів. Як управляти сімейним бюджетом?

Що таке Сімейний Бюджет?

Сімейний бюджет – це ключовий принцип управління фінансами в родині та чудова можливість сформувати стосунки довіри між чоловіком та жінкою. Бюджет вважається родинним, якщо враховує ВСІ родинні прибутки та витрати, тобто, сімейний бюджет є спільним для чоловіка та дружини. Спільний сімейний бюджет лежить в основі здорової та сильної родини.

Етапи ведення Сімейного Бюджету:

1. Постановка цілей
2. Складання бюджету (фінансове планування)
3. Ведення бюджету
4. Аналіз бюджету
5. Замкнуте коло витрат

Етап 1. Постановка цілей.

Кажуть, «у кого немає цілей – той не знаходить відради у жодній зі справ». Ви хочете правильно розподіляти свій прибуток, або ж плануєте заощадити певну суму для великої покупки чи маєте на меті вивільнити кошти та інвестувати їх у власну справу? Якщо у вас є чітка ціль ви зможете сформуєте ваш родинний бюджет таким чином, щоб він як краще відповідав інтересам вашої сім’ї.

Неодмінно ставте перед собою цілі – так їх легше досягати!

 

Етап 2. Фінансове планування в родині

На цьому етапі поділіть всі родинні витрати на три великі блоки (за книгою К. Хилла «Благосостояние, богатство и деньги»):
1. Необхідно
2. Потрібно
3. Хочемо

На початку кожного місяця присвятіть час фінансовому плануванню в родині. Виходячи з принципу «необхідно, потрібно та хочу» поділіть та заплануйте всі майбутні витрати, формуючи основу родинного бюджету на місяць. Наприклад, необхідні витрати – це оплата аренди квартири, покупка продуктів харчування, оплата комунальних послуг… Потрібно – це щоденні витрати на транспорт, обіди на роботі, представницькі витрати.

Уявімо, що дружині потрібен верхній одяг на зиму – заносимо його в графу «необхідно», оскільки це об’єктивна потреба (500 грн.). Але дружина хоче шубу (3000 грн.) – і відразу намалювалась планова витрата в графі «хочу».

Цього плану двоє повинні чітко дотримуватись протягом місяця, щоденно фіксуючи та відстежуючи свої витрати.

Етап 3. Ведення бюджету

Сімейний бюджет або Як управляти фінансами в родині?Якщо Ви вирішили змінити та вдосконалити систему управління фінансами в Вашій родині – почніть відстежувати Ваші витрати!

3-4 місяці від початку бюджетування є контрольними. Протягом цього часу Ви відстежуєте свої витрати, збираєте чеки та записуєте їх.

Мета – дізнатись «Скільки я коштую?» / «Скільки коштує життя моєї родини?»

Етап 4. Аналіз бホджету

Розпочати ефективне управління грошима неможливо без повного аналізу. Чи не чудово провести разом час, поговоривши про те, що хвилює Вас обох?

Ми радомо щомісяця (щотижня) родина проводити спільний аналіз витрат по трьом графам (необхідно, потрібно та хочемо).

Питання, на які Ви маєте знати відповідь:

- На що я / наша родина витрачає гроші?
- Які витрати були зайвими? Які необхідними?
- На чому можна було економити?
- Скільки нам НЕОБХІДНО, ПОТРІБНО і скільки ми ᆬОЧЕМО?

Етап 5. Закрите коло витрат

Сімейний бюджет або Як управляти фінансами в родині?За три контрольні місяця, коли Ви робили заміри витрат, планували та дотримувались сімейного бюджету, Ви точно змогли відповісти на головне питання: «Скільки грошей приходить в наше життя (нашу родину)?» і «Куди вони витрачаються?». Тепер Ви точно знаєте і відповідь на глобальне запитання: «Скільки грошей Вам потрібно?».

Наступний важливий крок ведення Сімейного Бюджету – це замкнути коло витрат!

Сеタеднє арифметичне кожної з граф (Необхідно, потрібно та хочу) відтепер стає Вашою «опорною» – цифрою для планування бюджету на наступний місяць.

Замкнуте коло витрат – це серйозне рішення для родини. Радимо прийняти його в процесі відкритої щирої розмови. Так подружжя вирішує, що сума загальних витрат родини не повинна перевищувати ту, яку було виведено протягом трьох контрольних місяців. На цьому етапі важливо пам’ятати про цілі, які Ви ставили перед собою, коли починали вести сімейний бюджет.

Пам’ятайте, що ﾿ринципи, за якими вели бюджет протягом минулих трьох місяців, залишаються незмінними (якщо родина перевищуємо запланований «ліміт» – Ви маєте погасити «борг» перед родиною з іншої колонки своїх витрат.

Таким чином, ми замикаємо коло витрат родини.

Що робити з грошима поза колом?

Гроші, які залишаються «поза колом» називаються «вільними» та можуть бути витрачені (заощаджені) на ті цілі, які родина ставила перед собою на першому етапі Плнування бюджету. Ці кошти можуть бути витрачені на інвестиції, ᄑавчання, великі покупки, благодійність тощо.

І пам’ятайте: чим легше Ви будете ставитись до грошей – тим легше вони будуть знаходити вас.

Додаткові запитання:

Витрачає більше той, хто більше заробляє? Ні, плановані витрати розподіляються двома в залежності від об’єктивних потреб родини. Ми плануємо разом, радимось і враховуємо побажання один одного. Таким чином, якщо в одного з партнерів є потреба чи бажання, якого інший не розділяє – необхідно відверто обговорити це, пояснити один одномテ доречність (чи недоречність) даної витрати. Таким чином родина уникає проблем та звинувачень в стилі: «Ти що спустила всі наші гроші на туфлі?!» або «Я зла, бо ти випив з друзями пива на мою місячну зарплату!».

А якщо «план» перевищено?
Припустімо, що родиною було витрачено на «хочу» сума більша, аніж було заплановано. Це означає, що ви «взяли в борг» у родини і повинні віддати цей «борг» з іншої графи ваших витрат. Це – Ваша особиста відповідальність перед родиною.

Хто головний? Хто контролює сімейний бюджет?
За такими принципами ведення сімейного бюджету немає жодного контролю зі сторони одного з партнерів – є взаємна відповідальність перед родиною. Чоловік та дружина разом розуміють власну відповідальність перед родиною.

Не важливо, скільки Ви приносите до сімейного бюджету – більше чи менше. Нехай оперативним використанням грошей «завідує» в родині той з партнерів, хто в цьому сильніший і кому це краще вдається. Перевагою Сімейного бюджету є те, що в ньому немає «мого» і «твого» прибутку – є ЄДИНИЙ прибуток родинᄌ, який розподіляють, планують та витрачають двоє!

Завдання:

Щоб краще зрозуміти принципи ведення сімейного бюджету – прочитайте книгу Крейга Хілла «Благосостояние, Богацтво и Деньги».

Після прочитання кожної глави – Ви можете ввечері обговорювати отриману інформацію зі своїм чоловіком / дружиною. Спільне читання книг завжди об’єднує родину!http://www.ingox.ru/stati/index.htm

familyclub.org.ua

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі