• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

«Кадило Тобі приносимо, Христе Боже наш...»

«Кадило Тобі приносимо, Христе Боже наш...»

За видимими та очевидними речами часто приховано глибокий духовний зміст, а всі без винятку православні служби глибоко пронизані символічними актами та обрядами. Сучасне християнське богослужіння надзвичайно багате на церковний символізм. У храмі все навколо нагадує про одночасне життя людей у двох вимірах : фізичному та духовному. Ось де слід шукати пояснення незвичній храмовій архітектурі, дивному одягу священнослужителів. Та навіть спів та читання, зовсім не схожі на ті, до яких звикло наше вухо.

Детальніше...

Освячення дому

Освячення дому

Освячення дому здійснюється священиком за особливим чином, що містить молитвослів’я, які закликають на будинок і на тих, хто живе в ньому, благословення Боже. При цьому на стіни наноситься зображення хреста, вони помазуються освяченим єлеєм, а все житло окроплюється святою водою.

Детальніше...

Про свічку

Про свічку

“Ставить свечи перед иконами хорошо. Но лучше, если приносишь в жертву Богу огнь любви к Нему и к ближнему. Хорошо, если вместе бывает и то, и другое. Если же ставишь свечи, а любви к Богу и ближнему в сердце не имеешь: скупишься, немирно живешь, – то напрасна и жертва твоя Богу”.  /св. Іоан Кронштадтський/

Вчення Церкви виражається не тільки словом, але й символами, які містять дивовижнテ різноманітність значень. Краса форми і глибина змісту символів утворюють тісний гармонійний зв’язок, що допомагає по-новому доторкнутися до таємниці християнської віри. Слід зазначити, що символи часто об’єднуються в комбінації, які народжують нове бачення вже відомих значень. Так їх сенс стає справді невичерпним за образністю і глибиною передачі все нових і нових сторін Божественного Одкровення.

Детальніше...

Великий Піст - весна для душі

Великий Піст - весна для душі

Саме так, весною для душі стає період Великого посту. Християнин чекає його, відчуває його необхідність. Адже це не тільки якісь особливі переживання під час богослужіння у храмі,

Детальніше...

Підготовка до Великого посту

Підготовка до Великого посту

Поволі збігають два тижні, протягом яких ми повинні підготувати себе до Великого посту, коли віруючі намагатимуться максимально очиститись тілесно та духовно аби підготувати себе до вшанування великого свята - Світлого Христового Воскресіння.

Детальніше...

Великий піст: путівник

Великий піст: путівник

Великий піст - найкраща пора року. І якщо хтось вважає, що його початок віщує всілякі обмеження та заборони, то глибоко помиляється. Адже Великий піст - це подорож, паломництво до великої пасхальної радості, а хіба буває дорога без труднощів?

Детальніше...

Як був встановлений Успенський піст

Успенський піст

Успенський піст починається через місяць після Петрового посту.

Цей піст встановлений перед  великими святами Преображення Господнього та Успіння Божої Матері і продовᄊується два тижні від 19 до 27 серпня.

Детальніше...

Чи можна їсти яблука до Спаса і купатися після Іллі?

Чи можна їсти яблука до Спаса і купатися після Іллі?

З багатьма православними святами пов'язані народні вірування. Наприклад, вважається, що після свята пророка Іллі (2 серпня) не можна купатися у відкритих водоймах, а до свята Преображення (19 серпня) необхідно утримуватися від вживання в їжу яблук. Що ж робити з ранніми сортами яблук, і, невже в «оксамитовий» сезон відпочинок на воді протипоказаний?

На ці питання відповідає викладач Київської духовної академії і семінарії протоієрей Костянтин Курбанов.

Детальніше...

Піст напередодні дня пам'яті святих апостолів Петра і Павла

Сьогодні розпочинається Петрів піст

Петрів (апостольський) піст - один з чотирьох багатоденних постів - починається через 7 днів після свята Святої Трійці і закінчується 11 липня - напередодні дня пам'яті святих апостолів Петра і Павла. Цей піст ще називають постом П'ятдесятниці.

Детальніше...

Немного о казачестве

Немного о казачестве

«Гетьман козаків до схід сонця у поход виряжав,
І стиха словами промовляв:
Гей, козаки ви, діти-друзі!
Прошу вас, добре ви дбайте, от сна вставайте.
Святий Отче  наш читайте,
Віри своєї  християнської у поругу не дайте!»

Детальніше...

Изображение ангелов на иконах

Архистратиг Михаил

 

По учению Церкви, Ангелы (от греч. — вестник) — существа одаренные бессмертием, свободной волей, высокими способностями и могуществом. Ангелы — бесплотные духи и поэтому для людей невидимые. Тем не менее, в Православной Церкви имеется очень развитая иконография ангельских чинов. Как изобразить то, что недоступно нашему физическому зрению? Возможно, ли это сделать живописными средствами? Ответ однозначен: да.

Детальніше...

Петрів піст

Через тиждень після Трійці починається Петрівський піст, який закінчиться на свято свв. апостолів Петра і Павла 12 липня. Цей літній піст, що зараз ми називаємо Петровим, або апостольським, раніше називали постом П'ятдесятниці. Церква призиває нас до цього посту за прикладом святих апостолів, マкі, прийнявши Святого Духа в день П'ятдесятниці, у пості й молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія.

Детальніше...

Юліанський чи Григоріанський?

Юліанський чи Григоріанський?

Для того, щоб зрозуміти передісторію православного календаря, ми повинні перенестися в долину Нілу, де в незапам’ятні часи був створений каᄏендар, що проіснував разом з Єгипетською культурою близько 4-х століть. Походження цього календаря пов’язане із Сиріусом - найяскравішою зіркою небосхилу, оспіваною багатьма поетами. Отже, Сиріус дав Єгипту перший у світі сонячний календар, що лежить в основі літочислення всього Старого Світу, аж до наших часів.

Детальніше...

Як робити писанку

Як робити писанку

 

Писанка є символом вічного життя, воскресіння, а тому  містить глибокий зміст. Саме яйце ззовні здається мертвим і не життєвим, але насправді всередині жива істота готується до народження. Так як Христос перебуває в печері-гробі «яко мертв», але йому належить перемогти смерть і вернутися до життя – воскреснути. З думкою про покладеного у гроб і воскреслого Христа благочестиві християни в Великий четвер чи Велику П’ятницю в молитві і терпінні займаються приготуванням писанок. Пишуть усі - і дорослі, і малі, хоча в деяких місцевостях це дозволялося раніше робити лише жінкам. Писанку освячують. У давнину в Україні писання писанок було огорнене особливою святістю. Тому господині готуються до цього наперед. Вони мають очистити свої думки, позбутися гніву, сварок та образ на протязі всього посту.

Детальніше...

Про християнське розуміння поняття рабства і раба

Про християнське розуміння поняття рабства і раба

Походження і зміст поняття.
У ранньому суспільстві раб - людина, яка була позбавлена будь-яких прав і засобів виробництва і перебувала у повній власності господаря.
У сучасному соціокультурному і громадянському значенні - людина, яка потрапила в економічну, політичну, духовну й іншу залежність від іншої людини, втратила свої права, свободу дії. Той, хто сліпо виконує волю вищестоящої особи, осіб, плазує перед ними.

Детальніше...